luni, 15 iulie, 2024
📣Practica studenti jurnalism ✍️

FCU s-a impus în disputa cu Botoșani

FCU Craiova a câștigat meciul cu FC Botoșani din etapa a 19-a a Superligii. Gazdele s-au impus cu 2-0 în față “lanternei roșii” a campionatului.
Doljenii au deschis scorul prin Lacroix, în minutul 20. Masivul fundaș a fructificat o pasă a lui Chițu. Amfitrionii s-au desprins cu un sfert de oră înainte de final. Bauza a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris pe lângă Ducan. FCU a acumulat 21 de puncte după acest succes, dar rămâne pe locul 14 în campionat.
Marcel Pușcaș, director executiv FCU Craiova

În etapa viitoare, FCU va juca în Ilfov, împotriva formației FC Voluntari. Meciul are loc vineri, 15 decembrie, de la ora 17.30.

FCU: Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim (’74, D. Albu), Van Durmen – Baeten (’89, Sidibe), Bauza (’89, Pop), Blidar (’54, Blănuță) – Chițu. Antrenor: Giovanni Constantino.
FC Botoșani: Ducan – Benzar, Mutombo, Pius, Dragu – David (’63, Dragomir), Dican, Florescu (’80, Casap) – N’Goma (’90+1, Sadiku), Drole (’46, Pinson), Friday (’63, Cioiu). Antrenor: Mihai Ciobanu.